Niezbędne w domu, studio i na estradzie

Bez względu na to czy pracujemy w domu, w studio czy na estradzie powinniśmy być wyposażeni w sprzęt, który będzie umożliwiał nam swobodną i bezproblemową komunikację pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Dźwiękowcy, akustycy i wszyscy odpowiedzialni za techniczne aspekty danego wydarzenia muszą być przygotowani na różnego rodzaju niespodzianki. Oprócz podstawowego sprzętu, który używają na co dzień w swojej pracy warto mieć dodatkowe akcesoria, które w razie potrzeby będą w stanie rozwiązać zaistniały problem. Mowa tu o różnego rodzaju przejściówkach, adapterach itp. drobnych urządzeniach ratujących sytuację. Może się zdarzyć, że podczas wydarzenia muzycznego czy jakiejś imprezy ktoś zechce podłączyć swój sprzęt pod nasz np.: mikser, ale ma nietypowy wtyk, do którego w naszym urządzeniu nie ma złącza. Wtedy możemy uratować sytuację tzw. przejściówką, która pozwoli nam na połączenie ze sobą obydwu urządzeń. Przejściówki też często wykorzystywane są też, przy połączeniu ze sobą dwóch urządzeń o różnej technologii.  

Najpopularniejsze przejściówki

Do najczęściej wykorzystywanych przejściówek w branży muzycznej należą przejściówki z tzw. wtykiem jack. Tego typu wtyki są wykorzystywane zarówno w domowym sprzęcie hi-fi jak i w profesjonalnych urządzeniach studyjnych, estradowych oraz przy podłączeniach instrumentów muzycznych. W domowym sprzęcie muzycznym spotkamy je między innymi przy słuchawkach czy mikrofonach. Na scenie czy w studio służą one do połączenie kolumn z mikserem, czy instrumentów muzycznych takich jak keyboard z mikserem czy gitarę ze wzmacniaczem. I w tego rodzaju połączeniach właśnie najczęściej wykorzystywany jest tzw. duży jack 6,3 mm. Ale mogą się trafić urządzenie np.: słuchawki, które będą wyposażone w tzw. małego jack-a 3,5mm.

Jeżeli w naszym urządzeniu mamy do dyspozycji gniazdo tylko na dużego jack-a, to będziemy mieli problem z podłączeniem takiego urządzenia, chyba że będziemy mieli na wyposażeniu odpowiednią przejściówkę. Adapter jack mono 3,5 mm żeński na jack mono 6,3 mm męski należy do jednej z najpopularniejszych na rynku przejściówek, które właśnie w takiej sytuacji okazują się niezastąpione. Bardzo pomocną przejściówką opartą o jack-a jest też adapter typu Y 2 x jack stereo 3,5 mm żeński na jack stereo 6,3 mm męski. Jest to taki rodzaj rozgałęziacza, dzięki któremu będziemy mogli pod jedno gniazdo podłączyć dwa urządzenia.

Tych konfiguracji mamy naprawdę bardzo dużo i jest ich dokładnie tyle ile mamy różnego rodzaju końcówek i wtyków. W branży muzycznej oprócz jack-ów bardzo często wykorzystuje się wtyki xlr czy cinch. Tu też możemy mieć konfigurację np.: adapter cinch żeńskie na XLR męskie lub adapter cinch żeńskie na XLR żeńskie. Osoby, które np.: wybierają się na wyspy brytyjskie ze sprzętem wyposażonym w standardową europejską wtyczkę do sieci, warto by zaopatrzyły się w przejściówkę FCP umożliwia podłączenie 2-stykowej wtyczki europejskiej do brytyjskiego systemu.   

Zobacz jak: Podłączanie i wybór mikrofonu

Podsumowanie 

Powyższe przykłady tzw. przejściówek to tylko wierzchołek asortymentu jaki obecnie jest w użyciu. I zwłaszcza osoby, które zawodowo pracują z dźwiękiem czy obrazem powinny zaopatrzyć w różnego rodzaju przejściówki, tak by w razie potrzeby być przygotowanym na różne sytuacje i warianty.

Zdecydowanie lepiej i wygodniej jest mieć w walizeczce kilkanaście różnych przejściówek niż wozić ze sobą kilkadziesiąt różnych kabli. Koszt zakupu takiej przejściówki to wydatek zazwyczaj kilkunastu złotych. Nawet przy zakupie kilkunastu różnych przejściówek cena nie będzie zbyt wygórowana, a zakup takiego zestawu może naprawdę uratować nas przed poważnymi trudnościami.