Gitara akustyczna a gitara klasyczna?

Osoba, która dopiero chce rozpocząć naukę gry na gitarze, ale nie wie jaki instrument kupić, często prosi o porady na forach lub bezpośrednio w sklepie muzycznym. Jeżeli taki niezdecydowany klient poprosi o poradę na temat tego, na jakiej gitarze powinno się rozpocząć naukę, w większości przypadków odpowiedzią będzie gitara klasyczna.

To prawda, że ten model gitary jest doskonały na start, ale w niektórych przypadkach lepszym wyborem może okazać się gitara akustyczna. Oba instrumenty są do siebie bardzo podobne i na obu gra się w podobny sposób. Zanim udamy się do sklepu w celu zakupu pierwszego instrumentu, warto wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy gitarą klasyczną a akustyczną.

Gitara klasyczna

Główną różnicą pomiędzy gitarą klasyczną a akustyczną jest to, że ta pierwsza posiada struny wykonane z nylonu. Są one grube i stosunkowo miękkie i to właśnie przede wszystkim z ich powodu gitara klasyczna jest tak chętnie polecana na początek, ponieważ w celu dociśnięcia strun do podstrunnicy nie trzeba użyć dużej siły, co oznacza, że dłoń nie przyzwyczajonego do gry muzyka wolniej się męczy.

Gitarę klasyczną można rozpoznać także po tym, że jej gryf łączy się z pudłem na wysokości dwunastego progu. Różnica leży także w mostku, gdzie w przypadku gitary klasycznej struny są przez niego przewleczone a następnie zawiązane, choć istnieją komplety strun zakończone plastikowymi kulkami, które blokują się na mostku, przez co nie trzeba ich wiązać.

Przykładem chętnie wybieranej gitary klasycznej na początek jest Yamaha C30, która posiada boki i tył z drewna meranti oraz świerkową płytę wierzchnią. Dzięki takiemu połączeniu instrument wybrzmiewa ciepłym, zdecydowanym i czystym brzmieniem.

Gitara akustyczna

Gitara akustyczna posiada metalowe struny, które wymagają większej siły w celu dociśnięcia ich do podstrunnicy niż wspomniane wcześniej nylonowe struny gitary klasycznej. Wybrzmiewają one jednak donośniej i jaśniej, dzięki czemu brzmienie jest głębokie i bardzo czyste. Gryf gitary akustycznej łączy się z pudłem na wysokości piętnastego progu, dzięki czemu muzyk ma łatwiejszy dostęp do wyższych dźwięków. Instrument ten zazwyczaj posiada nieco większe pudło, które może występować w różnych kształtach, takich jak dreadnought, jumbo czy concert. Każdy z tych rodzajów pozwala wybrzmieć gitarze nieco inaczej.

Przykładem często polecanej dla początkujących muzyków gitary akustycznej jest Fender CD 60, który posiada mahoniowe boki i spód oraz świerkową płytę wierzchnią. Jest to bardzo często spotykane połączenie, które zapewnia głębokie i jednocześnie jasne brzmienie. Warto wspomnieć także, że gryf gitary akustycznej jest często węższy od gryfu w gitarze klasycznej.