Jak wybrać gitarę elektro-akustyczną?

Gitary elektro-akustyczne łączą bogate brzmienie gitary akustycznej z możliwością nagłośnienia znaną z gitar elektrycznych. Można powiedzieć, że to taka gitara akustyczna, którą możemy podłączyć do wzmacniacza i tym samym nagłośnić.

Istnieje niezliczona ilość elektro-akustyków z pośród których możemy wybierać, a każda z nich posiada swoje unikalne cechy. Jeżeli nauczymy się rozróżniać te cechy, będziemy mogli wybrać odpowiedni dla nas instrument, co zaowocuje dużą satysfakcją oraz przyjemnością z gry. Nieważne czy chcemy stać się kolejnym Glenem Campbellem czy też ograć nasz ulubiony album – gitara elektro-akustyczna to instrument zapewniający uniwersalność, niezależnie czy jesteś początkującym czy też doświadczonym muzykiem.

Kilka podstawowych informacji

Gitara elektro-akustyczna jest instrumentem hybrydowym, po raz pierwszy stworzonym przez Charlesa H. Kamana dla firmy Ovation w latach 60 XX wieku. Są to w rzeczy samej gitary akustyczne z dodatkiem elektroniki, która pozwala na użycie wzmacniacza. Podobnie jak wszystkie inne gitary, składa się ona z kilku podstawowych elementów, a każdy z nich ma wpływ na ogólne brzmienie instrumentu. Przyjrzyjmy im się z bliska:

Korpus – inaczej zwany body, jest odpowiedzialny za przechwytywanie dźwięku produkowanego przez struny, który następnie ulega naturalnemu wzmocnieniu przez pudło rezonansowe. Elektroniczne przystawki piezo lub zainstalowany w nim mikrofon, następnie przechwytuje ten dźwięki i zmienia w prąd elektryczny. W ten sposób dostajemy sygnał wyjściowy, który możemy podłączyć do wzmacanicza.

Mostek – element znajdujący się na górze korpusu, który trzyma struny na odpowiedniej wysokości oraz odległości między sobą. Mostek jest również odpowiedzialny za transmisje brzmienia do pudła rezonansowego.

Gryf – podłużny element przymocowany do korpusu gitary, na którym umieszczona jest podstrunnica. Na podstrunnicy znajdują się z kolei progi, czyli stalowe paski umieszczone prostopadle względem gryfu. Kiedy naciskamy strunę, próg skraca jej długość, a przy tym wzrasta wysokość grane dźwięku.

Główka – znajduje się ona na końcu gryfu i jest miejscem, w którym zainstalowane są tak zwane stroiki. Stroiki trzymają drugi koniec struny i pozwalają na regulację jej napięcia, a co za tym idzie – wysokości dźwięku.

Typy układów elektronicznych

Dodatkowym elementem gitar elektro-akustycznych są układy elektroniczne, które są odpowiedzialne za wzmocnienie dźwięku. Wyróżniamy 3 podstawowe typy:

System aktywny – gitary wyposażone w ten typ elektroniki, posiadają przystawkę zwaną piezo, która jest połączona z zasilanym bateryjnie przedwzmacniaczem. Stąd dźwięk trafia bezpośrednio do wzmacniacza lub końcówki mocy.

Piezo Saddle Transducer – w tym rozwiązaniu mamy do czynienia z preampem wbudowanym we wtyczkę jack, w którą wpinamy kabel gitarowy. Jako, że preamp jest w nią wbudowany, nie mamy kontroli nad tonem oraz głośnością wyjściową.

System dwu-źródłowy – mamy w nim do dyspozycji zarówno przystawkę piezo oraz wbudowany w korpus mikrofon. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla gitarzystów grających palcami.

Pozostałe cechy o których warto wspomnieć

Wybranie elektro-akustyka może być zadaniem niełatwym, ponieważ na rynku istnieje ogromna ilość modeli. Musimy więc zastanowić się czego dokładnie szukamy.

Możemy wybierać pomiędzy gitarami 6 lub 12 strunowymi, jednak należy pamiętać, że te ostatnie są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych technik gry. Jeżeli zaczynasz, powinieneś raczej wybrać gitarę 6 strunową.

Na rynku znajdziemy bardzo duża ilość firm produkujących gitary odpowiednie dla naszego poziomu zaawansowania. Popularne firmy to: Fender, Epiphone, Washburn, Ovation, Taylor, Martinez czy Yamaha. Spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o tych markach oraz dowiedz się jak są skonstruowane. Niektóre z gitar są wykonane ręcznie, przez doświadczonych lutników, a niektóre są produkowane masowo w dużych fabrykach, w których przykłada się mniejszą uwagę do szczegółów.

Rozmiar gitary ma również wpływ na jej brzmienie. Instrumenty z dużym korpusem brzmią zazwyczaj głośniej oraz pełniej. Mniejsze gitary elektro-akustyczne są przeważnie przeznaczone do podłączenia ich do wzmacniacza. Zazwyczaj możemy się tego dowiedzieć ze specyfikacji danego instrumentu.

Podsumowanie

Gitary elektro-akustyczne są aktrakcyjne zarówno dla początkujących jak i doświadczonych muzyków, jako że łączą zalety gitary akustycznej i elektrycznej. Instrumenty z tej grupy są bardzo uniwersalne w odniesieniu do stylów muzycznych, do których można ich używać oraz typów konstrukcji, których różnorodność zadowoli nawet najbardziej wybrednych gitarzystów. Zdobycie odpowiednich informacji na temat producentów oraz typów gitar elektro-akustycznych, pomoże nam wybrać instrument, którym będziemy się cieszyli przez długie lata.